Akrep Dolunayı – Yabancı Kuyu

Bilinmeyenden korkuyordun en çok, bilinmezliğin yarattığı kaygı ve geleceğin bir türlü kafanın içinde şekillendiği gibi olmaması yabancılaştırıyordu yaşantına seni. Dönüşmekten korkuyordun, çünkü alıştığın bir benlik vardı. Kabul edilmemekten korkuyordun, karanlığının görülecek olmasından korkuyordun, görünür olmaktan korkuyordun. Çünkü kabul görülmediğin her an, her kişi,  kendini zaten ait hissetmediğin bir dünyada daha yalnız hissettiriyordu. Ya karanlık dediğin o yanın ortaya çıkacaktı, ya da oynamaya devam edecektin. Ya yabancı bir yerde, yabancı bir kişilik ile yürümeye devam edecektin ya da ‘ben buyum’ deme cesaretin ile yücelecektin.

Sana ait olmayan bir benliğini öldürürken, kendini yeniden doğuracaktın dünyaya. İşte o an, şimdi. Karanlık dediğin yanının kötü olmadığını, aslında bilinmeyen olduğunu ve ortaya çıkmadan ne olduğunu bilemeyeceğine karar verdiğin an. Oynamayı bırakır mısın? Bir süreci bitirmeden, diğer süreci başlatmaya çalıştığının farkında mısın? Süreci bitirme cesaretini gösterir misin? Çünkü, bitirmediğin ve kapısını açık bıraktığın her süreç ve bunun üstüne yeni eklenen her süreç sırtına bir yük olmaya devam etmekte. Kapıyı kapatamıyorsun çünkü orada tanıdığın bir koku var ve dönmek istediğin an dönebileceğin bir yanın var. Bu yüzden hep bir gözün arkada, hep bir yanın geçmişte ve bu ileri gitmene engel oluyor. Fark eder misin? Bugün, kapatmadığın her kapı için yeni bir kapı açma şansını yitireceksin. Bugün dönüşümün ilk günü ve sen dönüşmeye korktukça, bir yanını geride bırakmaya korktukça dostlarına, arkadaşlarına ve çevrene ‘hiçbir şey değişmiyor.’ diye ağlamaya devam edeceksin. Her şey değişir, sen izin verdiğin sürece.

Akrep Dolunayını algılayabilmek için öncelikle Akrep sürecini anlamak lazım. O karanlık görülen, o diplerde gezinen, o bilinmeyen akrebi, o konuşmaktan korkulan akrep yanını, zehrinden korkulan akrebi, yerin altını, bilinçaltını, psikolojiyi anlamak gerekir. O dibi görünmeyen kuyuya bakıyoruz şu an, dip karanlık ve bilinmeyene girmek için cesaret gerekir. Şu an zorlayan enerji, negatif hissettiren, baskı yapan ve patlamaya hazır halinin sebebi hiç bilmediğin kapıdan girişin. Burada yeni bir sen bulacaksın, hiç bilmediğin yönlerin ortaya çıkacak, hiç istemediğin yanlarını kabul etmen için olaylar oluşacak, çünkü hepsi sensin. Sen kendini kabul etmeden, nasıl kendi yoluna gideceksin? Gerçekleri duymak negatif gibi algılanır, oradan kaçmak istersin, ‘bu bana iyi gelmiyor.’ dersin, ancak en büyük dönüşümün kapısındasındır ve sen hep o kapıyı çalmadan eski konfor ve güvenlik alanına çekilirsin. Bu sefer o kapıdan girme cesaretine sahip olacaksın. Göreceklerin veya duyacakların hoşuna gitse de, gitmese de.

Akrep Dolunayı. Hep kaçtığın, yüzleşmek istemediğin yerdir. Bugün ya seni her an övenlerle olacaksın ya da sana gerçekten değer verenlerle. Konfor alanı tam olarak budur, seni sevdiğini düşündüğün insanların seni ilerlemekten alıkoyduğunu fark edemezsin. Bugün seni ilerlemekten alıkoyanların farkına varacaksın. Yargıladığın insanları ise affedeceksin. Çünkü affetmediğin herkes zihninde yer tutuyor, kuyuyu karanlıklaştırıyor. Sen kuyunun dibinde cam gibi bir sudan kendini izleyeceksen, o bilinmeyen ama güzel yüzünü göreceksen orayı temizlemelisin. Orada ne işi var nefret ettiklerinin? Orada ne işi var affetmediklerinin? Orada sana ait olmayan korkuların ne işi var? Sana katkısı olmayanların o kuyuda ne işi var? Seni hayal kırıklığına uğratanların, asla affetmeyeceğim dediklerinin hala sende ne işi var? Neden bunu taşımakta diretiyorsun? O günleri hatırlayıp üzülmek için, neden geleceğinden feragat ediyorsun?

Bu gece en karanlık gecene, en uzun gecene, en hüzünlü gecene bir ışık yansıyacak. Herkesten özgürleşebileceğin, her şeyden özgürleşebileceğin bu geceye, sana ait olmayanları alma. Geçmişinde kalanları, o anıları, sırtında taşıdıklarını, affedemediğin çocukluğunu, daha güzel olabilirdi dediklerini, ah ettiklerini bu gecene alma. Bu gece senin, seninle yüzleşeceğin bir gece ve karanlık dediğin yanının aslında sadece bilinmeyen olduğu için kabul etme cesaretini gösteremediğin ve bütün kapasitenin orada saklandığını göreceğin bir gece. Baskılanmaktan, kendini durdurmaktan ve kapıyı kapatamadıklarından özgürleşeceğin bir gece.

Akrep Dolunayı. İlişkiler açısından yeni bir ilişki getirebilir, maddi olanaklar sağlayabilir bir adım atanlara, ancak bu ilişkilerin ve maddi durumun geçici olmaması için altyapısı sağlam kurulmalı. Her şey dürüstçe konuşulmalı ve geçici bir heves olarak kalmamalı. Duygusal boşluğun dolması için ilk bir şeyler hissedilen kişiye doğru koşulmamalı. Elinize para geçerse bir kenara atmayı unutmayın, çünkü paranın en çok geldiği gibi gittiği bir süreçteyiz ve gelecekte de kenarda paramızın olmasının katkısını göreceğiz. Bu yüzden harcamalarınıza da bu dönem dikkat ederseniz, katkınıza olacaktır. Aşk şu an tepemizde geziyor, onu yakalamak için ise gerçek, cesaretli ve değer veren bir kalp gerekli. Yol arkadaşlarının bulunduğu bir dönemde olduğumuzu hatırlatır, hayatınıza giren kişilere daha dikkatli gözlerle bakmanızı öneririm. Marsın Yengeç burcuna geçişi ile anlık heveslerin, duygusal gitgellerin yanlış ilişkilere yelken açma eğilimi gösterebileceği konusunda da uyarmak isterim.

Akrep Dolunayı bir Son. Yabancı bir yaşam alanında, yabancı insanlarla yürüdüğünü hissettiğin bu dönem, asıl yabancı gelenin kendin olduğunu fark edeceğin bir dönem. ‘Burası neresi?’ diye uyandığın her güne ve ‘Ben burada ne yapıyorum?’ diye uyuduğun her geceye bir veda. ‘Ben kötü bir insan mıyım da bunları düşünüyorum?’ dediğin her güne ve ‘Bu yanlızlığın sonu seni tanımaktan mı geçiyor? diye sorduğun her kişiye bir veda. Bu gece kendinle tanışacağın, evinin de, yabancı hissettiğin kişinin de, yabancı hissettiğin evrenin de, kendinde kabullenemediklerinin olduğunu keşfedeceğin ve asla bir daha yalnız hissetmemek adına saklanmayacağına söz vereceğin bir gece.

Kuyunun dibinde kendin olduğunu, yabancı veya karanlık olmadığını, özünü kabul ettiğinde ve kendini affettiğinde  BEN SONUNDA ÖZGÜRÜM diye haykıracağın gece, bu gece.

Bu gece kendini affedeceğin gece..

 

Facebook 42 Twitter 18 Linkedin 04 Tumblr 0