Akrep Dolunayı

Her karanlıkta kaldığında, her yolunu kaybettiğinde, her çıkmaz sokağa girdiğinde bir umut vardır içinde. O umut kokusunu tanıdığın bir yola çıkabilme umududur. Dünyadan uzaklaştıkça yabancılaştığın, insanları tanıdıkça kendi haline döndüğün, anlayamadığın yerde susmayı tercih ettiğin bir karanlık. Uzayda süzülüyorsun da, dünya gittikçe küçük bir nokta gibi görünüyor gibi. Öyle bir hissiyat, öyle bir uzaklaşma hissi. Peki. Işığın kaybolduğunu hissettiğin bu süreci nasıl tersine döndüreceksin. Işığını tekrar nasıl bulacaksın? Hayat ışığını, hayata tekrar sarılma hissini, yaşam sevincini, hırsını, koşturmayı, amaçlarını tekrar nasıl yakalayacaksın? Seni içine çeken bu kara delikten nasıl kurtulacaksın? Seni tutan ne? Seni adım atmaktan, hedefine yürümekten, koşmaktansa yerinde tutan ne?

Gözüne güzel görünenler o kadar ışıl ışıl ki, ardındaki karanlığı göremiyorsun. Dolunayın ışığı dünyayı aydınlatırken, arka yüzündeki karanlığı nasıl yansıttığını göremiyorsun. Çünkü kendi karanlık yanına kapadın kendini. Oysa orada sen varsın, oysa orada hedeflerin, amaçların var. Oysa orada görmek istemediğin için üstünü örttüğün bir ışık var. Karanlık, çünkü üstünü sen örtüyorsun. Kendini görmekten korkuyorsun ve karşında gördüğün insanlara öfke duyuyorsun. Bu o insanlara olan öfke değil, kendin olamamaya duyduğun öfke. Kendi parçalarını o kadar çok yargıladın ki, gizlenmek zorunda kaldılar. Başkaları yargılamasın diye saklandın. Başkaları ne düşünür diye gizledin. Zaman daraldı ve artık, kim ne düşünür diye kendini gizlemenin zamanı değil. Gücünü eline almanın zamanı. Kendi parçalarını kabullenme zamanı, ne kadar yargılanırsa yargılansın, ne kadar karanlık olarak adlandırılırsa adlandırılsın, kendi parçalarınla barışma zamanı. Unutma onlar sana ait, insanların sana giydirdikleri veya onlardan saklanmak için taktığın maske sana ait değil.

Dar sokaklarda koşturuyorsun. Her döndüğün köşenin ardında, kendi yolunu bulacağını umut ederek. Evine gideceksin. Bir bulsan. Bu köşeyi tanıdım diyorsun. Hiç bilmediğin bir sokak daha geliyor. Sen dönüşmedikçe bu tanımadığın sokaklar gelecek ve şu an büyük bir dönüşüm süreci. Belki güle oynaya, belki üstünü başını parçalama isteği ile dönüşeceksin ama kendine bir adım daha yaklaşacaksın. Mutlu mu olacaksın? Huzur mu bulacaksın? bilmiyorum. Ancak bir gözün açılacağını ve daha önce kendinde görmediğin birçok şey göreceğini düşünüyorum. Yaşadığın sıkıntıların sebebini, altında yatanları göreceksin. Geçmişte yaptıklarını yargılama zamanı değil, geçmişinle barışmanın zamanı. Artık şu an var. Artık sen varsın. Kendine yaklaşmadığın, gözlerinin örtülü olduğu, başka hayatların elbisesini giydiğin zamanları yargılayarak zaman kaybetme. Şimdi ne yapabilirim? Önce kendime, sonra ise sosyal sorumluluğum için başkalarına nasıl yardım edebilirim? İleriye gitmek için bu gücü nasıl bulabilirim?

Akrep dolunayı hedefleriniz ve amaçlarınız konusunda size itici bir güç olacaktır. Bu konuda büyük değişimler getirebileceği gibi, asıl amacınızı görmenizi de sağlayabilir. Kariyer konusunda bazı kararlar almanızı sağlayabilir. Yine kariyeriniz hakkında uzun uzun düşünebilir ve mutlu olup olmadığınız hakkında birkaç fikir sahibi olabilirsiniz. Kime hizmet ettiğinizi sorgulayabilirsiniz. Eskiden çalıştığınız yerlerden bazı teklifler gelebilir, ancak geride kalanı geride bırakmanızı tavsiye ederim bu süreçte. Duygularınız çok yükselecektir, burada bu duygunun öfkeye dönüşmemesi için daha açık ve dürüst olmalısınız çevrenize, ilişkinize, ailenize. İçinizde tuttuğunuz her duygu, içinizde bir volkan yaratacaktır. İlişkilerde özgürlük önemli olacaktır bu süreçte. Baskı tamamen geri tepebilir ve maddi durumunuzda gitgeller, yeni planlar yapmaya itebilir sizi. Rüyalar, geceler bambaşka olabilir. Geceleri farklı görüntüler alabilirsiniz, olaylar yaşayabilirsiniz. Bu 15 gün büyük bir değişim içinde olduğumuzu bilmeli ve değişime açık olmalıyız. Her an, her şey olabilir. Öyle ki, öngörüler bile kayıtsız kalıyor. Bu yüzden ani gelişen her olaya karşı tutumumuzu korku ve kaygıdan yana göstermemeliyiz. Farkındalıkla bakacağınız her ani olayın ardında büyük bir değişim var bu süreçte. Ancak öfkenin her zaman geri götüreceğini unutmamak gerekiyor. Uranüsün 29 derecede bu yolculuğu, sizi çok öne çıkarabilir, ancak atılması gereken adımlar ve seçimler tamamen size aittir.

Artık vazgeçmekten yorulan bütün ruhlara, artık sorunlardan yığılan bütün ruhlara, gece başka yatıp, sabah başka uyanan bütün ruhlara, artık bir şeyler değişsin diye dualar eden ve bu kısır döngü bitsin diye gökyüzüyle konuşan bütün ruhlara,  içindeki büyük boşluğu, hüznü  görmesinler diye dışarıya ‘iyiyim’ bütün ruhlara, ailesi fark etmesin, çevresi onu öyle görmesin diye güçlü durmaktan bitap düşen bütün ruhlara, içinden geçenleri hayata geçirse toplum tarafından linç edileceği için susan bütün ruhlara, dünyaya, hayata ve adaletsizliğe öfke duyan ve bir şey yapamamaktan kendini yargılayan bütün ruhlara, buraya ait hissetmeyen ve artık gitmek isteyen bütün ruhlara. Beraber bu süreci atlatacağımızı ve zamanı geldiğinde hepimizin evimize, tanıdığımız sokaklara, tanıdığımız kokulara gideceğimizi bilmelisiniz.  Hepiniz değerlisiniz, hepiniz birsiniz ve hepiniz bir bütünsünüz. Sadece birbirinizle konuşmayı, birbirinize danışmayı, birbirinize güvenmeyi, birbirinize açılmayı unuttunuz. Hissettiğiniz yalnızlık, suskunluğunuzdan, güvensizliğinizden. Öyle birsiniz ki, öyle birbinize bağlısınız ki, hissettiğiniz çoğu duygu size ait bile değil. Ancak bu duyguları dönüştürmek hepinize iyi gelecek. Burada sadece kendiniz için dönüşmediğinizi, mücadele etmediğinizi bilmelisiniz. Bu Dolunayın birlik ve beraberliğinizi pekiştirmesini ve kendi parçalarınıza ulaşmanıza kolaylık sağlamasını diliyorum. Sevgiler.

 

Facebook 23 Twitter 24 Linkedin 0 Tumblr 03