Güneş Tutulması – Senin Gökyüzün

Benim zamanım gelecek dersin hep, ancak o zaman bir türlü gelmez. Çünkü o an geldiğinde de, başka bir zaman beklersin. Birini beklersin hep, o kişi geldiğinde fark etmezsin, çünkü yine başka birini beklersin. Ve bir yer hayal edersin, ait hissedeceğin bir yer. O yer seni bulur, ancak sen başka bir yer hayal edersin. Çünkü ayak bastığın her yer, görüştüğün her kişi, hatta yargıladığın her an sana ait, bilmezsin. İstemezsin. Bu senin yolun ve bu yolda karşına çıkan her şey sana ait.

2019 kabulleniş ile başladı, kabullenme ferahlığında, ilk defa ait hissedilen bir yıl gibi başladı. Her şey olduğu gibi olacak düşüncesi ile, belki de ilk defa bu sefer hak ettiğimi alacağım ve herkes hak ettiğini bulacak inancı ile başladı. Şimdi ise yine aynı şeyler mi olacak kaygısı var. Çünkü öğrenilmiş çaresizliğimizi aşamıyoruz, zihnimiz bilgiler ile dolu ve her şeyi anlamlandırma çabasına giriyoruz. Mükemmel giden anları, en ufak olumsuzlukta yıkıp atıyoruz. Çünkü zihinde ‘ben demiştim, yine kötü olacak.’ inancını geçemiyoruz. Bu bir bölüm ve hayatımız boyunca bu bölümü geçmekle uğraşıyoruz. Öğrenilmiş, öğretilmiş kaygılar tekrar ve tekrar geri geliyor. ‘Her şey bu kadar iyi gidemez, yine bir şeyler olacak.’ Çünkü bütün kötü şeyler seni bulur? Gerçekten böyle mi? Neden uzun süreli mutluluğu ve huzuru hak etmediğini düşünüyorsun? Neden her şey iyi giderken, illa bir şeyler çıkmak zorunda? Çünkü bundan besleniyoruz. Huzurlu geçen üçüncü günün sabahında, bir sorun çekiyoruz hayatımıza. Çünkü sıkılıyoruz. Çünkü biraz nankörüz hayatımıza. Birazdan yine her şeyin suçlusu olarak kadere, evrene, çevremize kızacağız. Ancak içten içe o kaosun da zevkini çıkaracağız, kimseye çaktırmadan.

Çocukluğumuz boyunca bir şeyleri isterken ağladık, numara yaptık, acındırdık kendimizi. Şimdi ise bunu herkese yapıyoruz. İlgi isterken, sevgi isterken, bir istekte bulunurken hala o çocukluğumuzdaki acındırmayı kullanıyoruz. Çünkü kimsenin bizi anlamayacağını düşünüyoruz. Çünkü acıdan beslenerek büyüyen o ‘olgun’ insanlara, acıyı kullanarak istediği şeye sahip olmayı öğrettiler. ‘Beni sevin’ yerini, ‘Bana acıyın’a bıraktı. Peki ya buna aslında gerek yoksa ve bu sadece bir iletişim kopukluğu ise? Şu an bir iletişim kopukluğundan geçiyoruz. Bu öncelikle aile bağlarını ilgilendiriyor, bu yüzden her ne kadar bazı kızgınlıklarınız dahi olsa bir kurtarma operasyonunda gibi hissediyoruz. Yangından herkesi kurtarıp en son çıkacak olan olarak görüyoruz kendimizi, bu da yerini kaygılara bırakıyor.

Güneş Tutulması hedeflere giden yolun bir başlangıcı, bu yüzden hedef koymak öncelik olmalı. Harekete geçmek, adım atmak, hedeflere yürümek, bir amaç edinebilmek önemli. Bu dönem kariyerinizin ne yöne doğru gideceğine siz karar verebilirsiniz, bunun için bir seçim yapmanız gerekebilir. Uzun zamandır kendinizi zorladığınız, ancak adım atmakta zorlandığınız her işe adım atmanız için yüksek bir enerji var. Size kalan sadece seçim yapıp, bu adımı atmak.

Güneş Tutulması kaygılarınıza oynayabilecek bir tutulma, ancak bu kaygıyı da atacağınız adımlarla aşabilirsiniz. Biraz disipline sokmak isteyebilir, biraz sorumluluk almanız beklenebilir, biraz ‘artık şu adımı atacaksan at’ diyebilir. Kendini başkalarıyla kıyaslatabilir ve bu seni enerjisel olarak düşürür. Unutma, herkesin yolu farklı. Unutma, herkesin beklediği farklı ve unutma ki, herkesin derdi farklı. Biraz içe döndüğümüz, biraz kariyer planladığımız, biraz köklerimize olan kızgınlıklarımızla yüzleştiğimiz bir dönem. Biraz affetmemiz bekleniyor geçmişi, biraz da çevremizi azaltmamız şimdi ve biraz hedefe yürümemizi geleceğe.

Yalnızlar için yeni ilişkiler için açık bir süreç, yeni ilişkiler bu dönem seni farklı bir noktaya taşıyabilir. İlişkisi devam edenler için ise ilişkileri yeni bir noktaya taşınabilir, ancak arada iletişim olması şarttır. Seyahatler yeni nefes aldırabilir, kısa bile olsa bu dönem seyahat etmenizi tavsiye edebilirim.

Güneş Tutulması yer değişimi diyor. Alan değişikliği yapmak, farklı yerlere gitmek, farklı insanlarla birlikte olmak, yeni bir şeyler keşfetmek, yeni insanlar keşfetmek için çok güzel bir tutulma. Buralarda yeni bir sen bulacaksın. Deneyimlemek bu dönem oldukça önemli, çünkü bu deneyimler sana para yaratabilir. Bu yüzden her şeye açık olmalı ve yeni deneyimlere yelken açabilmelisin. En ufak bir farklı adım, sana yeni kapılar açabilir.

Kızgınlıklarının iletişimsizlikten olduğunu fark et. Kaygılarının tatmin etme arzundan kaynaklı olduğunu ve aslında kimseyi yeteri kadar tatmin edemeyeceğini fark et. Ailene olan, geçmişine olan, kaderine ve yaşama olan kızgınlığının başarının önünde duranlar olduğunu ve bunların asıl olan başarını görememendeki perde olduğunu fark et bu dönem. Bu sana iyi gelecek.

Gökyüzünde huzur verici bir melodi var, bu melodiyi duyan kişiler var. Bu geleceğin melodisi. Gökyüzünde bir resim var, karanlığa çizilen bir ışık resmi, o sensin. Hani karanlığa çok kızgınsın ya, bu kızgınlık yüzünden o karanlığa parlamayı unutuyorsun ya. Hani o karanlığı paramparça edecek ışığını yok sayıyorsun ya. Hatırlaman için mesaj yağıyor da, görmezden geliyorsun. İşte sana fırsatlar sunan bir dönem, işte şikayet etmekten başka bir şey yapabilmeni sağlayacak bir dönem. Kendini bulacağın ve karanlığa ışık olabileceğin bir dönem başlıyor.

Sevgisizlikten ve değersizlikten yakındığın bu süreç, kendini kabullenişle başlıyor ve arınma ile devam ediyor. Bu tutulma seni tepe noktana usul usul çıkarırken, fazlalıklarını atmanı söylüyor. Zihnindeki, çevrendeki ve dünyandaki fazlalıklarını attığın an bembeyaz bir sayfa seni bekliyor olacak.

Yeni bir şeyler yazmaya var mısın? Keşfetmekten korkmadığın ve sana ait olan. Bu senin sayfan, senin gökyüzün. Sevgiler.

Facebook 37 Twitter 23 Linkedin 08 Tumblr 01