Güneş Tutulması

Karanlık biter, karanlığın sonunda bu uzun süreçte kendine ne kattığını sorgularsın. Sorgularsın, başka ne yapabilirdim diye. Biraz daha zaman istersin, uzasın diye. Acaba? sorusu gelir zihnine ve kendini yargılarsın. Aydınlığa çıkmayı hak ediyor muyum diye. Karanlıkta yürümeyi öğrenebilirdim ve bir daha geri döneceği için korkmazdım dersin. Şimdi aydınlık sürecin keyfini mi çıkaracaksın? Yoksa karanlık tekrar döner diye korkarak mı yaşayacaksın?

İç hesaplaşmaların, gitme deyişlerin, geçmişin ve bir adım ötesinin cesareti. Başarabilir misin? Bütün yaralarını kapatmayı, aynaya tüm çıplaklığınla bakmayı, her şeyi geride bırakmayı, gitmeyi ve tekrar yola çıkmayı. Gücün var mı hala tekrar denemek için, yoksa karanlığa çok mu alıştın? Aydınlığa varacaksın varmasına da, sen karanlığa bağımlısın. Her şey daha görünür olduğunda, saklanacak yerin kalmadığında, her şey iyiye gitmeye başladığında, durmak için bahanen kalmadığında, maskeler çıktığında, yine çağıracak mısın O’nu?  Seni herkesten gizleyen o karanlığı. Saklanacak mısın? 

Yolumu göremiyorum! İnsanları tanıyamıyorum! Ben kimim bilmiyorum! Amacım ne bilmiyorum. Özlüyorum. Geri dönmek istiyorum. Yalnız hissediyorum. Ne yaptığım hakkında hiçbir fikrim yok, sadece yaşıyorum. Her şeyi biliyorsun, her şeyi. Her şeyi. Karanlıkta yürümeyi de biliyorsun, aydınlıkta nasıl göründüğünü de. Kendine itiraf et. Sen kendini durdurmak için, kendini gerçekleştirmemek için, kendini cezalandırıyorsun.

Güneş Tutulması ile yeni bir süreç başlıyor. Öncelikle yılın en uzun haftası, en uzun süreci, ne varsa ortaya dökülecektir. Son bir kez sallanıp, dökecektir cebinde kalanları. Aynı şekilde sen de öyle. Şimdi bıraktıkların, 2021’de zihnine geri dönmeyecektir. Son bir kez gerçekten neler istediğine bakabilirsin. Hedefler, seçimler, yeni olan her şey katkı olacaktır bu dönem. Yaratıcılığın yükseleceği, odaklanma sorunlarının geride kalacağı bir sürece doğru gidiyoruz.

 

Güneş Tutulması ile ilişkilerde de yeni bir evre başlıyor. Fedakarlık geride kalıyor, iki yol arkadaşı olamayanlar, yanımda biri olsun diyenler, sadece yalnızlığını gidermeye çalışanlar geride kalıyor. Bu tür ilişkileri çok net görebileceğimiz ve bu tür ilişkilerin bitebileceği bir dönem. Kimse içinde tutamayacaktır uzun süredir aklından geçenleri, sustuklarını. Kırıp, dökmeden, anlaşarak ayrılıklar olabilir.

Güneş Tutulması ile kariyer olarak karar almak, değişim yapmak, yeni seçimler yapmak için çok güçlü bir tutulma. Uzun vadeli katkı verebilecek bir tutulma. Kariyer planlaması, geleceğe dair planlar, bir disipline girmek için müthiş bir tutulma. Kendini bir disipline sokabilirsen, 2021’de kariyerinden alabileceğin en yüksek katkıyı alabilirsin. Yaratıcılığın ortaya çıkacağı, kendini mutlu edeceğin seçimler yapabilirsin.
Güneş Tutulması geçmişe dair anılarını canlandırabilir. Geçmişe dair affedişler isteyebileceği gibi, senin de affet diyeceğin kişiler olabilir. İstemeden üzdüğün, kırdığın, ancak sırf araya zaman girdi diye dönüş yapamadığın kişilere yazabilirsin belki. Hani üstünden bu yük kalksın, aklına geldiğinde pişmanlık olmasın diye. Belki özür dilersin, hani tekrar eskisi gibi olmana bile gerek yok dostlarınla, ancak sırtında taşımazsın hiç değilse artık.
Güneş Tutulması karanlık yanlarını keşfetmeni sağlayabilir. Ne kadar hareketli olabilirsen, ne kadar çok şeyle ilgilenebilirsen, o kadar bu tutulmanın getirdiği zihin savaşından uzak kalırsın. Sosyal medya, haberler, son dakikalar yoğun olacaktır, eğer oraya düşersen, kendine odağını kaybedersen hiçbir şey alamayabilirsin bu haftadan. Kendinde kal. Kendini keşfet, kendinle yüzleş bu hafta.
Köprünün girişinde bulacağız kendimizi. Bir adım, bir adım daha, tanıdık bir yer gibi gelmeyecek ve geri gitmek isteyecek ayaklarımız. Zihnimiz bize şu an zamanı değil diyecek, biraz daha sonra. İşte o an zihnimizi yeneceğimiz an. Zaman, şimdi. Bu tutulma, içsel gücü harekete geçirecek ve uzun süredir duran akışı tekrar başlatacaktır.

Bu hafta hiç unutma. Bana söz verdin. Üstüne gelecekler, sabır diyeceksin. Seni dürtecekler, sabır diyeceksin. Anlamayacaklar, hata yapacaklar, tartışma çıkarmaya çalışacaklar. Bazı sıkıntılar olacak, sabır diyeceksin. Dünya delirecek sen bu deliliğe uyum sağlamayacaksın. Sen bu hafta vazgeçmeyeceksin, umutsuzluğa düşmeyeceksin, unutma bana söz verdin.

Sonrası hep beraber karanlıklardan en güçlü şekilde çıkacağız. Çünkü biz karanlığa bağımlı değiliz. Onu kabul ediyor, yok saymıyor ve bu süreci geride bırakıyoruz.

Yaşanılan her an için teşekkür ederiz. Karanlıkta yürümeyi öğrendik, aydınlıkta dans edeceğiz.

Facebook 77 Twitter 62 Linkedin 09 Tumblr 06