Koç Yeniayı- Karar Anı

Neyi bekliyorsun? Kim el uzatacak sanıyorsun? Yanlış bir karar almaktan korkarak kararsız geçirdiğin bunca sürenin sonunda artık adım atma vaktin geldi. Bu kararları almak için ihtiyacın olan cesaret, sana gelmekte. Neyi bekliyorsun? Hangi sihirli değneğin dokunmasını? Kimin el uzatmasını? Şimdi değilse ne zaman? Hayallerini gerçekleştirebileceğin, uçabileceğin bir sürece girdik. Uzun zamandır uçmayı öğreniyorsun, uzun zamandır bu sürece hazırlanıyorsun. Bunun farkındasın, çünkü içinde bir şeyler uçuşuyor ancak bastırıyorsun. Hangi adımın seni nereye götürebileceğini hesaplamaktan, yanlış bir karar vermekten korkmaktan olduğun yerde seni harekete geçirebilecek o anı bekliyorsun. Artık karar verme zamanı.

Neyin cesareti? Neyin kaygısı? Bak bir çevrene, senden daha mı iyiler hareket halinde olanlar, koşturanlar? Hayır.

O zaman bu korku neden? Karar almanı engelleyen hangi etkenlere tutunmaktasın. Kendi özelinde alacağın her kararın arkasında durabilecek kimleri aramaktasın? Yoruldun. Ancak hep devam etmek için nedenlerin, vazgeçmek için olan nedenlerine üstün geldi. Devam etmek istedin çünkü hayallerin vardı, umutların vardı, umut olmak istediklerin vardı. Burada, bu şekilde bitemez diye devam ettin. Şimdi ise amaçlarına ulaşmaya bu kadar yaklaşmışken ruhsal yorgunluk bir bahane olmamalı. Sanki binlerce yıl yaşamış, her türlü zorbalığa, acıya şahit olmuş, her şeye koşturmuş gibi yoruldun. Hani artık en ufak adaletsizliğe, kötülüğe, aptallığa tahammülün kalmayacak kadar yorgun hissediyorsun da içten içe biliyor, hissediyordun ya. Bu yorgunluğun ardında vazgeçmek yoktu. Bu yorgunluğun ardında kara delikten çıkarcasına yeni bir dünya vardı. Yaklaştığını biliyordun. Yorgunluk, karamsarlığa dönüşmeyecek kadar asil bir yorgunluktu ya, işte o asil ve devranın döndüğü noktadasın. Son bir adım kaldı, o da bütün cesaretinle bir adım atabilmek.

Yorgunluk artık geride kaldı, kalmalı. Artık adım atma vakti. Çünkü büyük bir kapı açıldı, tünelin sonu görünüyor, tünelin sonundaki ışık gözlerini alıyor. Zihinleri uzun yıllar karanlıkta bırakılmışlar bu ışıktan korkmakta. Kalpleri kararmış olanlar bu tünelde kalmak için elinden geleni yapacaktır. Ancak senin bilinçli bir kişi olarak bu ışığa ilerleyeceğine şüphem yok. Çünkü orada sana öğretilen her şeyin, seni bu karanlık tünelde tutmak için zihnini karartan şeyler olduğunu göreceksin ve bu ışığın aslında kendi yansıman olduğunu. Kendi ışığından korkma.

Koç Yeniayı. Öfke kontrolünün sana büyük bir avantaj sağlayacağı bir süreç. Bütün sinir uçlarına dokunulacaktır, seni yeminler ede ede, belalar okuya okuya öfkelendirmek ve yolundan çevirmek için elinden geleni yapacaktır. Ancak bir insan kendini biliyor ve gerçekten tanıyorsa bu süreci kolaylıkla atlatacağını düşünüyorum. Bu yüzden yürüdüğün yolun doğru olduğunu düşünüyorsan kulağını kapatmalı ve yürümeye devam etmelisin. Yağmurlu bir hava, ıslanan sadece sensin. Herkes yağmurdan kaçarken, sen fırtınanın içinde yürüyensin. Onlar sana yargılayarak bile baksa, içlerinden ne geçirirlerse geçirsinler, onlar sadece izlerken, sen ‘yürüyensin.’ Bunu unutma, çünkü bu süreçte ihtiyacın olan güç, yürüdüğünü fark etmenden geçmekte.

Koç Yeniayı. Yeni bir çağ gibi, sanki hiçbir şey değişmeyecek hayatında diye hissederken tekrar harekete geçebilmen için gelen mucize bir enerji gibi. Senin tekrar kendine olan inancını yenileyecek ve yürümene yardımcı olacak bir enerji. Vazgeçmenin ucuna her geldiğinde, devam edebilmen için yollananlardan öte bu sefer. Bu sefer daha gerçekçi, daha somut durumlar hayatına girebilir. Bunu görebilmen için hayatına biraz daha geniş bakman ve olumsuzluklara sarılmaman lazım. Harekete geçmemek için milyonlarda bahane sunabilirsin, ancak kendini kandırdığını fark ettiğinde geç olmaması için, şimdi, bu gece hayatına iyi bakmalısın ve sormalısın. ‘Ben gerçekten ne istiyorum?’ Onların öğrettiği gibi değil, çevrenin sana söylediği gibi değil, sevdiklerinin seni önemsediği için söylediği şeyler gibi değil, ailenin senin iyiliğin için söyledikleri gibi değil. Senin umutların gibi, içsel isteklerin gibi, özgür hissettiğin düşüncelerin ve fikirlerin gibi sormalısın. Ben gerçekten ne istiyorum?

Koç Yeniayı. Her ne kadar şu an sana dengesiz olarak görülse de, bu dengesizlikten büyük bir denge oluşacağını bilmelisin. Düşüncelerin hislerini yansıtıyor olabilir, duyguların bu süreçte seni yansıtıyor olabilir, zihni ortadan kaldırdığında her şeyin daha temiz görüneceğini bilmelisin. Her şeyi daha temiz görmek bu süreçte kolaylaştıracaktır karar vermeni. Çünkü karar almanı engelleyen en önemli etken geleceği temiz görememen, zihnin yarattığı kaygılar ve başarısızlık korkusu. Bu yeniay karar alman için bazı kişilerin, bazı durumların asıl yüzünü sana tekrar ve tekrar gösterecektir. Bunu görmezlikten gelmek ise senin seçimin olacaktır, senin tutundukların olacaktır.

Koç Yeniayı. İlişkiler için içselleştirme, Mart ayında biten veya kötüleşen ilişkiler için yeni bir başlangıç yaratabilir. Bu süreçte iletişimin önemini anlayacaksın, ancak iletişim dürüst oldukça sana katkı verecektir. Yoksa oynanan bir oyundan farkı olmayacak ve ilerleyen süreçte aynı sorunların tekrar ve tekrar hayatına çekildiğini görebilirsin. Gerçek ne isen onu ortaya koymalısın artık, karşındaki insanın bu dürüstülüğü en az senin kadar hak ettiğini bilmelisin. İlişkiler bu süreçte ancak bu dürüst iletişim ile düzelebilir. Dönem dönem öfke görülebilir, bunu da ancak farkındalık ile aşabilirsin.

Koç yeniayı. Maddi konular için önemli bir süreç. Yeni başlangıçlar için ve yeni adımlar için önemli bir süreç. Nisan ayı her şeyin yoluna girmeye başladığı bir ay olacaktır, ancak bu etki sadece gerçekten dönüşümü isteyen ve değişime açık olanlar için böyle olacaktır. Artık kendini bastırmayı bırakmalı, çevresel faktörler yüzünden kendini saklamayı bırakmalı, yargılanmaktan korkarken, yanlış karar vermekten korkarken zamanın akıp gidişini izler halini geride bırakmalı, sırtında yük olanları indirmeli ve yürümelisin. Çünkü artık senin zamanın başlamalı, çünkü artık herkes kendi zamanını başlatıyor.

Her şeyi kolaylaştıracak bir sen var. Bir de her şeyi zor yoldan götürmeye çalışan sen. Bu ikisinin savaşında arada kalan bir başka sen. Kaç parçaya bölündüğünü, her gece aldığın kararları sabah neden işlevsel hale geçiremediğini, kendini yargılardan korurken kendi kendini kaç defa yargılarken bulduğunu, kendinden başka herkese değer verirken, bu değere kendini neden layık görmediğini, inançlarının nasıl sarsıldığını ve kendine olan inancının neden bu kadar geçmişte kaldığını, sevgiye, aşka ve vicdana bu kadar sarılırken kendini nasıl bu kadar sevgisiz hissettiğini fark et. Kendi içinde bir olursan, bunların hepsini bir noktada toplayıp kolaylıkla her şeyi çözüme kavuşturabileceğini fark et. Her şeyin senden başlayıp yayılacağını ve bir kez aydınlığa kavuştuğunda bir daha zihnini karanlıkların ele geçiremeceğini fark et. Karanlığın içindeki bölünmüşlerin bir parçası olduğunu ve aydınlığın kendi içinde bir olmaktan geçtiğini fark et. Küçük küçük ışıkların bir olduğunda karanlığı nasıl yırtıp atabileceğini gör ve artık gördüğün her ışığın senin küçük yansımaların olduğunu fark et.

Karar anı. Bu kararı alırken bütün dünyanı yerle bir et, herkesi zihninden yok et ve kendini var et. Sen var olduğunda, herkes seninle birlikte tekrar var olacaktır. Kabullenmediğin, geleceğine inanırsan yine hayal kırıklığına uğramaktan korktuğun ve geleceğini hissetsen de inanmadığın o an, şimdi. Kendi var et ve yürümeye devam et. Sevgiler.

Facebook 79 Twitter 27 Linkedin 02 Tumblr 05