Kova Yeniayı (Parçalı Güneş Tutulması)

Bu uzun bir yolculuk, bu uzun bir yürüyüş, bu senin yolun. Bu senden bize, bizden sana bir haykırış. Bu, yalnız olmadığını hissettiren ancak tek başına yürüdüğünü hatırlatan bir yolculuk. Dengesiz duygularından kendi dengeni bulmanı sağlayan, çaresiz hissettiğin anlarda el uzatan, düştüğün yerden seni kaldıran bir yolculuğun başlangıcı.

Yeni bir yola çıkmak için öncelikle eski yürüdüğün yollardan alacağını alıp, fazlalıkları bırakman gerekir. Eski yürüdüğün yollar sana büyük tecrübeler getirdi, her ne kadar yorgun düşsen de, bazen sövsen de, bazı zamanlar vazgeçmenin sınırına gelsen de, buradasın. Şu an burada olman, yeni bir yola çıkmayı seçtiğini gösteriyor. Hiç bilmediğin, daha önce görmediğin, daha önce tecrübe etmediğin ancak seni tekrar tutkuyla kucaklayacak olan bu yolu sen seçtin.

Şimdi. Zihnin seni durdurmaya çalıştığı bu yerde, çevrenin seni vazgeçirmek istediği bu yerde, hatta belki ailenin sana inanmadığı bu noktada devam etmeyi seçmenin cesaretini hissedeceksin. Bütün dünya üstüne geliyor, her şey başa sarıyor ve istediğin noktaya doğru gitmiyor gibi hissedebilirsin. Başarısızlık hissi seni sarmış olabilir ve bununla nasıl başa çıkacağını bilmiyor olabilirsin. Sanki eski yaşadığın kötü anılar seni tekrar saracak ve bununla tekrar başa çıkacak gücünün olmadığını hissediyor olabilirsin. Ancak. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacağını benliğin biliyor, bu yüzden zihinden uzaklaşıp, kendine güvenmenin vaktidir. Bilişsel olarak hareket halinde olmak isterken, fiziksel olarak hareketsiz kaldığın anlar olabilir, kandırıldığını hissettiğin anlar olabilir, kendini bulamayacağını hissettiğin bir sis bulutu olabilir. Ancak bu süreçte seni devam etmekten alıkoyan her şeyi hayatından çıkaracak kudret, seninle olacaktır.

Şimdi. Yeni amaçların kapısında, yeni umutların yeşerdiği bu süreçte, yeni hedefleri belirlemenin, yeni yaratımların güzel doğasında seni kucaklayan bir ufuk görünmekte. Senin için güneş yeniden doğmakta ve artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını bilen benliğinin bazı korkuları var. Çünkü alışkanlıkları, bağımlılıkları ve tutundukları var. Özellikle tutunduğu duygular var, eskiye dair. Çünkü tekrar ve tekrar bir şeye alışma süresi ona zaman kaybı gibi gelmekte, yeniden bir şeye başlamanın ve yoluna sokacak zamanın olmadığını düşünmekte. Çünkü bazı şeyleri kaçırıyor gibi gelmekte, zaman akıyor ve zihnin geride kaldığını sana haykırıyor. Tren kaçıyor? ve sen yetişemiyorsun? Herkes trende ve sana el sallıyor. Yine yetişemedin. Yine herkes yolunu buldu ve sen yine onların uzaklaşmasını izliyorsun. Kimlerin yolunu kendi yolun belledin? Kimlerin umutlarını, kendi hedefin haline getirdin?

Peki. O trende mi senin umutların? Peki. O trende mi senin yolculuğun? Peki. O tren mi seni, sen yapacak. Herkesin bindiği, herkesin araç bellediği, herkesin tıkış tıkış gittiği, herkesin hızla gitmek istediği durak, senin durağın mı gerçekten? Bu yarıştan çok sıkılmadın mı? Bu koşturmadan? Bu trene geç kalacağım korkusundan? Bu tren senin trenin mi?

Hayır. Bu tren sizi oradan oraya amaçsızca koşturan sistemin, bu tren sana binmezsen yalnız kalacağını söyleyenlerin, bu tren seni kendi durağına götürmek isteyenlerin. Sana, senin olmayan umutlar verip sadece kendi amaçlarına kazanç sağlayanların. Bu tren seni at yarışı gibi yarıştıranların. Seni yolundan uzaklaştıranların.

Kiminle rekabet halindesin. Kim ne yapıyor? Kim nasıl hayat yaşıyor? Kendinle karşılaştırdıkların kimler? Bırak onlar trene binsinler. Olmak istediğin kişinin, olduğun kişiyi yargılamasına izin verme sen. Olduğun kişinin o trene ihtiyacı yok, herkesle aynı yolda gitmeye ihtiyacı yok, herkesin yaptığını yapmaya ihtiyacı yok. Olduğun kişinin, ona inanmana ihtiyacı var. Onu başkalarının hayatlarıyla yargıladığın her an senden uzaklaşıyor, toplumsal görüşlerin etkilediği zihninin, olduğun kişiyi ötekileştirmesine izin verme.

Çünkü şimdi yeni bir yola çıkıyorsun. Kimsenin inanmadığı, kimsenin belki de onaylamadığı, belki de hep başarısız olacağını düşündüğün için çıkmaya korktuğun o yola çıkıyorsun. Herkesle bir değilsin ama senin cesaretin herkesin kendince uyanmasını sağlayacak. Umutlarına uyandığın bu yeni süreç, gerçekte kim olduğunu sana anlatacak bir süreç. Başkalarının sana dikte ettiği değil, gerçekten içten istediğin umutlarına seni yöneltecek. O trene koşmak için harcadığın zamanı artık kendine ayırtacak.

Değişime hazır mısın? En büyük değişim, kendi isteklerine, kendi umutlarına giden yola çıkmak olduğunu anlayacaksın. Sen baştan başa değiştirildin ve en büyük değişim aslına dönmek olacak. Değişimin, seni olduğun kişiden farklı biri yapmaya çalışmadığını, asıl olduğun kişiye kavuşturacağını algılayacağın bu sürecin sana katkı olmasını diliyorum. Sevgiler.

 

Facebook 23 Twitter 22 Linkedin 02 Tumblr 03