Oğlak YeniAyı

Üstünüzdeki baskıların arttığı bir döneme adım atmış bulunuyoruz. Bu baskı sorumluluk baskısı. Bu baskı geçmişten getirdiğimiz, köklerimizden gelen bir baskı. Bu yüzden sırtımızda büyük bir yük hissedebiliriz bu dönem, özellikle maddi ve duygusal bir hırpalanma yaşamış olabiliriz. Çünkü hem ilişkilerimizin karmaları, hem maddi kaygılar, hem de ileriye gitmemizi, yerimizde saydığımızı ardı ardına söyleyen bir ses var. Odaklandığımız an akıp giden bir zaman, yetişemediğimiz saat akışları, odaklanamadığımız her an durmuş bir zaman var.

Peki bu baskılar hangi soruları sorduruyor bize? Bizi nasıl yargılıyor, kendimizi nasıl yargılatıyor, nasıl geride kalmışlık hissi veriyor, nasıl gizliyor bütün duygularımızı. Duygu boşaltım sistemimiz nasıl oluyor da çalışmıyor bu dönem? Neden herkesi bizi engellemeye çalışan robotlar olarak görüyoruz? Neden herkes birbirinin üstüne basar gibi koşuyor? Nereye koşuyoruz? Durun.

Bu dönem durun ve arkanıza bir yaslanıp gidişatı izleyin. Bulutlara çıkın ve insanların koşuşturmasını izleyin, yere inin ve insanların bir yüzüne bakın. Nereden geliyor bu koşturmaca içindeki mutsuz yüzler? Nereye yetişmeye çalışıyoruz? Durun ve izlediğiniz insanların sizden ne kadar farksız olduğunu görün, kalabalıklar içinde hissettiğiniz yalnızlığın tekeline bir bakın. Neyi arıyorsunuz? Kendinizi? Hiç benzemiyorlar size, hiç anlamıyorlar sizi ve belki de hiç görmüyorlar sizi, peki siz kendinize benziyor musunuz? Siz gerçekten kendinizi anlıyor musunuz? Görüyor musunuz?

Kime benziyorsunuz? Annenize?  Babanıza? Kimin hayatını yaşıyorsunuz? Sevgilinizin? Eşinizin? Kimi görüyorsunuz? Sevmediklerinizi? Yargıladıklarınızı?

Şimdi dönün ve üstünüzde hissettiğiniz baskının size ait olmadığını görün. Şimdi kendinize bir dönün ve kimin size bu baskıyı yarattığını görün. Nelerin kendinizden ve hayatın tadını çıkarmaktan alıkoyduğunu görün. Hangi kariyer sizi mutlu edebilir gerçekten? Ailenizin istediği kişi mi olamadınız? ‘Onlar’ sizden daha mı başarılı? Kaygılarınızı görün ve bu kaygıların aslında sizi, siz yapan şeyler olmadığını görün. Sevdanız, sevginiz ve hatta içsel öfkeniz ve gitgelleriniz size sadece yoldaş olsun, sizi engellemesin.

Üstünüzdeki kara bulutların, kısır döngülerin kırılacağı bir dönemin başlangıcındayız. Bu döngüyü kırmak için sizden cesaret bekleniyor ancak bir seçim yapmanız için baskı duymanız istenmiyor. Özgür iradeniz ile kendi yolunuz bulmanız dileniyor sizden. Siz bu yolu seçecek güçte ve farkındalıklı olduğunuza inanan bir gökyüzü var üstünüzde. Kara bulut yok, kısır döngüler yok. Siz varsınız ve özgür iradeniz var. Artık yönetilen, oradan oraya savrulan siz yok, artık kendini yöneten ve özgür iradesine kavuşan bir siz var. Siz hiç bu kadar siz olmamıştınız, siz hiç bu kadar güçsüz hissederken, yalnız hissederken, vazgeçmeyi düşünürken kendinizi bulmamıştınız. Artık geçmişinizin sizi durdurmasına izin vermeyin, artık elinde bir sopayla başınızda seçimler yapmanızı öğütleyen bir zihin yok. Artık siz varsınız.

Sizi kimse iyileştiremez ama iyileşmeniz için ve kendi yolunuzu bulmanız için destek olabilir. Sizi kimse kurtaramaz, ancak kurtulmaya karar vermek için size bir güç olabilir. Şifacınız da sizsiniz, kurtarıcınız da. Bu yüzden artık kendinize güvenmeye başlayabilir misiniz? Başka hayatlara bakmadan, başka yaşamlara keşke demeden, başka hayatların altında ezilmeden, kendi hayatınızın güzelliğini ortaya çıkarabilir misiniz? Çünkü bu dünyanın kurtarıcılara hiçbir zaman ihtiyacı olmadı ama içinizdeki güzelliği görmeye öyle ihtiyacı var ki, ona yapılan bütün zulümlere direnebilecek gücü hissedecek derecede. O güzelliği, o iyiliği, o şifacılığınızı dünyayla paylaşır mısınız? O zaman göreceksiniz, önce kendinize, sonra bu dünyaya büyük bir katkı olduğunuzu.

Şimdi yönetilmeye değil yönetmeye, bütün yargılardan kurtulmaya, bütün kaygılardan kurtulmaya, geleceğinize büyük bir adım atmaya hazır mısınız? Bence her zaman hazırdınız. Beklediğine değecek bir ‘sen’e, beklediğimize değecek bir ‘dünya’ya hazırız. Bütün enerjiler bu yönde çalışsın ve kendimize bir adım daha yaklaşalm. Sevgiler.

Facebook 29 Twitter 23 Linkedin 05 Tumblr 06