Yengeç Dolunayı

Başardın. Hiç bitmeyecek gibi gelen bir yılı tamamladın. Aynı yaşadığın sorunların bitmeyeceğini düşündüğün geceler gibi. Bu sefer atlatamayacağım sanırım dediğin sıkıntılar gibi. Hepsi gibi, bu yıl da geride kalıyor. Son bir Dolunay ile. Son şarkı. Konserin bitmek üzere ve son şarkını söylemek üzeresin. Biraz sonra herkese teşekkür edecek ve evine döneceksin. Bir rahatlama. Söylenecek her şeyi söyledin, elinden geleni yaptın. Fazlasıyla. Daha fazla yargılayıp yorma kendini. Daha fazla üstüne gitme, kendinin. Başka ne yapabilirdim deme. Gitmen gerekiyordu, gittin. Biraz kendinle kalman gerekiyordu, kaldın. Yaptığın hiçbir şey bir hata değildi, seçimlerin yanlış değildi. Diğer seçenek sana daha iyi gelmeyecekti. Sen bu yıl bir şeyler öğrenmek zorunda, bir şeyleri görmek zorundaydın. Gördün. Hayata karşı bir şeyler söylemek zorundaydın, söyledin. Kendini duymak zorundaydın, duydun. Hepsi bu. Aslında süreç bitti ve geride kaldı. Sadece alışmışlıklar, tutunmalar var. Tekrar ederse gücüm yok korkusu var. Bittiğini kabullenmeyen zihinler var.

Şimdi ise kendini özgür kılman gerekiyor. En başta kendinden, zihninden. Kendini geçmişten çekmen gerekiyor, elini uzatıp. Hazırsın. Hazır değilim diye ertelediğin her şeye rağmen, başarısızlık korkuna rağmen, tutunduklarına rağmen hazırsın. Kendini affetmeye, yaptığın seçimleri kabullenmeye, onları terk etmeye, hayır demeye ve yeniden başlamaya hazırsın. Yalnızlığın, özgürlük olmadığını görmeye ve yol arkadaşlarınla yürürken de özgürlüğü bulabileceğini görmeye hazırsın. Kendi kümenden, kendi frekansından, kendi enerji alanından, kendi yolundan insanlarla tanışmaya ve hissettiğin yalnızlığı söküp atmaya hazırsın.

Yengeç Dolunayı ilişkiler açısından bazı sonlanmaların, gizliliklerin, yeniden başlamaların dönemi. Uzun süredir aynı giden ilişkilerin renklenmesi, iletişimi kopan ilişkilerin dürüst bir iletişime geçmesi, gizliliklerin ortadan kalkması, saklananların ortaya çıkması dönemi. Yalnız olanlar için ise kadersel karşılaşmalar olasıdır. İçinde yaşanılanların dışa yansıması görülebilir. Hayal kırıklığı yaşamamak ve yaşatmamak adına büyük sözler verilmemeli bu dönem.

Yengeç Dolunayı yeni kariyerlere, yeni projelere, yeni adımlara katkı olabilecek bir Dolunay. Kariyer açısından orjinal fikirler desteklenebilir, bütün yıl büyük emekler verilen ve vazgeçilmeyen işler açısından katkı olabilecek bir Dolunay. Yıl boyunca sabredenlerin ve vazgeçmeyenlerin kazanacağı bir dönem. Yengeç Dolunayı ruhsal olarak karamsarlığa düşülmemesi gerektiğini, yaralarını tekrar açmanın manası olmadığını, kendini cezalandırmanın faydası olmadığını söylüyor. Bu yılın duygusal olarak bir özetini sunacak olan bu Dolunayı defalarca yaşadın. Tekrar ve tekrar aynı duyguya ve enerjiye yenik düşmemelisin. Bundan sonrası yenilik. Ölen duyguların tekrar yeşermesi, seni dürtmesi bu dolunayın getirilerindendir. Yenilme.

Yengeç Dolunayı derin duyguların, bilinçaltının yüzeye çıkabileceği bir dönem olduğuna işaret ediyor. Geçmiş ilişkiler, geçmiş yaşanılanlar, geçmiş hataların geceleri kafa karıştırabileceği bir dönem. Bu bir geçiş köprüsü ve yeni döneme geçişte ardından bir ses gelecek geçmişinden, seslenecek sana ‘gitme’. Ancak bu köprüden sadece sen ve sana ait olanlar geçebilir. Yanında, sırtında taşıdığın ağırlıkları burada bırakmalısın. Sen onlar için de elinden geleni yaptın. Şimdi köprünün başında onlar da geliyor mu diye beklemek, yine erteleme yaratır. Bu yol, senin yolun. Bu çağ, yeni bir çağ.

Yengeç Dolunayı yavaş gezegenlerin güçlü etkisi ve Yengeç-Oğlak dönemlerine bu yıl bağışıklık kazanıldığı için normal bir Yengeç dönemi kadar etkilemeyecektir. Yine de korku-kaygı ve geçmiş-gelecek gitgellerinden uzak durmak gereken bir dönem. Umut o kadar yüksek olacak ki, bu tür zihinsel manipülasyonlara gelinmeyeceğini düşünüyorum.

Bil ki, senin için her şey yeniden başlıyor. Tanıdık bir koku yok, tanıdık bir yer değil, tanıdık insanlar yok. Ancak buna rağmen yalnız hissetmiyorsun, ilk defa. Tanımadığın bir yerde, tanımadığın bir sokakta keşfe başlıyorsun. Tanımadığın bir bedeni, bir ruhu, bir süreci fark ediyorsun. Heyecanın yüksek, yeniye açılıyorsun.

Devran dönüyor ilk defa, kısır bir döngü yok, aynı sabaha uyanmıyorsun artık. Bir şeyler değiştiğini fark ediyorsun. Artık yarım değilsin, tamamlanıyorsun. Kendini tamamlamak için koştuğun insanlara ihtiyacın yok, kendini tamamlamak için onlara gösterdiğin yaralar kapanmış. İlk defa kendini tamamlanmış hissediyorsun. Gölgeler kalkmış, Dolunay olmuşsun. Geceni aydınlatıyorsun.

Sen bugüne kadar hep Dolunay’ı anlamaya, görmeye, hissetmeye çalıştın. Dilekler diledin, hayallerini söyledin. Sonra hep kendini savunur halde buldun, anlatmaya çalıştın, hep Dolunay’ı yaşamaya çalıştın.

İlk defa Dolunay olmayı deneyimliyorsun.

İlk defa ‘OL’mayı deneyimliyorsun.

 

Facebook 39 Twitter 42 Linkedin 10 Tumblr 06